Z poprzedniego artykułu zamieszczonego na naszym blogu, wiemy już, czym jest odzież ochronna. W tekście wielokrotnie podkreślaliśmy, że wbrew powszechnemu rozumowaniu, odzież ochronna to nie to samo, co odzież robocza. W takim razie, co to jest odzież robocza? Przy jakiego rodzaju pracach jest zalecana? Czemu służy? Czy również ma przed czymś chronić, zabezpieczać pracowników? Sprawdźmy, co na ten temat mówi definicja odzieży roboczej, jakie są jej rodzaje oraz, jaką wykorzystuje się tkaninę na ubrania robocze.

Odzież robocza - definicja

Chcąc zrozumieć co to jest odzież robocza i czym różni się od wspomnianej odzieży ochronnej należy zapoznać się z jej definicją. Najprościej rzecz ujmując, odzież robocza to odzież używana na poszczególnych stanowiskach pracy, dostosowana do jej charakteru oraz różnych czynności wynikających z zakresu obowiązków pracowniczych. Bluzy, koszule, koszulki, kamizelki, spodnie, krótkie spodenki, kombinezony oraz akcesoria takie, jak czapki, kaski, okulary, rękawiczki - wszystko to może składać się na odzież roboczą. Definicja zaznacza jednak, że muszą to być konkretne, spełniające określone wymogi, a przede wszystkim dostosowane do rodzaju pracy ubrania. Wobec tego, producenci odzieży roboczej, mają do zaoferowania m.in. odzież dla mechaników, budowlańców, magazynierów, ogrodników, lekarzy czy też pracowników branży gastronomicznej. Co istotne, to czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież roboczą określają przepisy BHP. Zwykle dotyczy to stanowisk pracy przy różnego rodzaju maszynach i urządzeniach.

Tkanina na ubrania robocze

Wiemy już, co to jest odzież robocza oraz jakie elementy ubioru mogą wchodzić w jej skład. Poza znajomością definicji, warto również mieć świadomość tego, że przepisy BHP określają również tkaninę na ubrania robocze, z jakiej ta powinna być wyprodukowana. Okazuje się, że w większości przypadków, na pierwszym miejscu w składzie tkaniny powinna znajdować się bawełna. Zdecydowanie najlepszą i najpopularniejszą tkaniną na ubrania robocze jest w stu procentach bawełniany, przewiewny, oddychający drelich. Jednakże, na niektórych stanowiskach lepiej sprawdzają się ubrania z domieszką włókien syntetycznych, które dzięki temu mniej się brudzą oraz są wodoodporne i olejoodporne.