Spora część zawodów i wynikających ze specyficznego charakteru pracy obowiązków wymaga od pracowników posiadania tzw. odzieży ochronnej. Tę powinien im zapewnić oczywiście pracodawca. Termin „odzież ochronna” kojarzymy zwykle z pracami, które w jakiś sposób mogłyby zagrozić zdrowiu i życiu tych, którzy się ich podejmują. Co ciekawe, powszechnie nazwy tej często używa się naprzemiennie z innym, zdawałoby się podobnym określeniem, a mianowicie „odzież robocza”. Okazuje się jednak, że owszem, mimo, że zarówno jedna, jak i druga należy do kategorii specjalnej odzieży pracowniczej, jaką noszą przede wszystkim osoby pracujące fizycznie, oznaczają co innego. Warto więc je rozróżniać, szczególnie jeśli planuje się ich zakup. Co to jest odzież ochronna? Poznajmy definicję oraz rodzaje odzieży ochronnej.

Odzież ochronna - definicja

Każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników do pracy fizycznej, która niesie za sobą mniejsze lub większe ryzyko dla zdrowia i życia, a także każdy pracownik podejmujący się tego typu zajęć, powinien wiedzieć, co to jest odzież ochronna. Przede wszystkim, raz jeszcze należy podkreślić, że to nie to samo, co odzież robocza. Czym zatem jest odzież ochronna? Definicja podaje, że to odzież, która służy ochronie człowieka przed zagrożeniami wynikającymi z charakteru pracy. Pośród nich wymieniamy: zagrożenia mechaniczne, chemiczne, atmosferyczne, biologiczne i termiczne. Wobec tego, odzież ochronna to ubrania, bez których wykonywanie poszczególnych czynności byłoby nie tylko niebezpieczne, ale wręcz niemożliwe. Odzież ochronna obejmuje przy tym: spodnie, bluzy, płaszcze, kombinezony, a także kaski, maski, gogle, okulary, rękawice i ochraniacze. Co istotne, do poszczególnych typów zagrożeń dostosowuje się konkretne rodzaje odzieży ochronnej.

Rodzaje odzieży ochronnej
Skoro wiemy już co to jest odzież ochronna, pora poznać rodzaje odzieży ochronnej. Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się odzież chroniącą przed: obrażeniami mechanicznymi, trudnymi warunkami atmosferycznymi, przed zakażeniem drobnoustrojami, promieniowaniem, środkami chemicznymi, bardzo wysokimi lub ekstremalnie niskimi temperaturami, ładunkami elektrostatycznymi, porażeniem prądem, a także odzież ostrzegawczą mającą na celu zwiększenie widoczności pracownika.