Odzież robocza to niezwykle rozległa kategoria. Zaliczają się do niej zarówno ubrania dla pracowników budowy, jak i medyków czy chemików. W związku z tym, niemalże dla każdej branży, a co za tym idzie poszczególnych środowisk pracy istnieją (a przynajmniej istnieć powinny) regulowane normami prawa wymogi dotyczące właściwego stroju pracowniczego. Na strój ten, składają się zwykle bluzy/bluzki/koszule, spodnie, kurtki bądź też całe kombinezony. Zatrzymajmy się jednak przy spodniach. Otóż, o ile w miesiącach jesiennych, zimowych, a nawet wiosennych nikogo nie nurtuje długość dolnej odzieży, o tyle w czasie lata, wielu pracowników zaczyna się zastanawiać czy krótkie spodenki mogą stanowić odzież roboczą. Jak jest w rzeczywistości? Co na ten temat mówią przepisy?

Krótkie spodenki robocze - przepisy

Kiedy temperatury powietrza przekraczają 20 stopni Celsjusza, a promienie słońca coraz silniej ogrzewają nasze ciała, zaczynamy szukać sposobów na ochłodę. Zwłaszcza, gdy nie możemy po prostu wylegiwać się na leżaku, lecz musimy pracować i to pracować fizycznie. Nic więc dziwnego, że latem również w zakładzie pracy najchętniej nosilibyśmy krótkie spodenki robocze. Przepisy, co ciekawe nie są jednoznaczne odnośnie tego, czy krótkie spodenki mogą stanowić odzież roboczą. Właściwie, trzeba powiedzieć, że nie ma przepisu zakazującego noszenia krótkich spodenek. Wobec tego, nie pozostaje nic innego, jak uznać, że są one dozwolone. W tym miejscu, pojawia się jednak pewne „ale”.

Krótkie spodnie na budowie

W odpowiedzi na pytanie o to, czy krótkie spodenki mogą stanowić odzież roboczą, zgodnie z polskim prawem trzeba odpowiedzieć, że tak. Tu pojawia się jednak pewien haczyk pod postacią regulaminów wewnątrzfirmowych. Otóż z myślą o bezpieczeństwie swoich pracowników, przede wszystkim przedsiębiorstwa budowlane zakazują noszenia krótkich spodni na budowie wskazując długie jako te właściwe. Jeśli w przepisach BHP firmy pojawia się więc taki zakaz, może ona wyciągać konsekwencje za krótkie spodnie na budowie tak samo, jak za każde inne wykroczenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. I słusznie, bo przykładowo o ile w drukarniach dolne partie ciała nie są narażone na niebezpieczeństwo, w związku z tym odzież odkrywająca łydki i kolana jest dozwolona, o tyle krótkie spodnie na budowie nie uchronią pracownika chociażby przed przecięciem skóry drutem czy blachą.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: spodnie robocze.