Odzież robocza to odzież, którą w godzinach pracy musi mieć na sobie pracownik. Jej celem jest zabezpieczanie stroju prywatnego bądź jego zastąpienie. Oczywiście dotyczy to jedynie części stanowisk pracy. O tym, w jakich sytuacjach pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim podwładnym ubrania dostosowane do środowiska i wykonywanych obowiązków regulują przepisy prawa, a dokładniej Kodeks Pracy. Sprawdźmy zatem, komu przysługuje odzież robocza, kiedy pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikom specjalnego stroju oraz co ile przysługuje ubranie robocze.
Komu przysługuje odzież robocza, czyli kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikowi specjalne ubranie?
To, w jakich sytuacjach pracownikom należy się specjalne ubranie, a więc komu przysługuje odzież robocza określa obowiązujący w Polsce Kodeks Pracy, a dokładniej artykuł 237 (7). Według niego pracodawca musi, bez pobierania za to żadnych opłat, zapewnić odzież i obuwie robocze tym pracownikom, których własna odzież mogłaby ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu w wyniku wykonywanych obowiązków. Prócz tego, obowiązek dostarczenia podwładnym ubrań roboczych obowiązuje przez wzgląd na wymagania technologiczne, sanitarne i/lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Jako, że odzież i obuwie robocze przydzielane są pracownikowi nieodpłatnie, w momencie rozwiązania stosunku pracy jest on zobowiązany zwrócić je pracodawcy. A co ile przysługuje ubranie robocze?
Co ile przysługuje ubranie robocze?
Wiemy już, komu przysługuje odzież robocza, a także, że do jej dostarczenia podwładnym zobowiązany jest bezpośrednio pracodawca. Przy tej okazji warto odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie, a mianowicie co ile przysługuje ubranie robocze. W końcu odzież, szczególnie w trudnych warunkach pracy, np. w magazynach, halach produkcyjnych, na budowie prędzej czy później ulega zniszczeniu. W tym przypadku Kodeks Pracy nie określa konkretnych terminów przydatności i wymiany. Jedyne, co możemy wyczytać z przepisów to, że zarówno elementy ubioru, jak i obuwie robocze nie mogą być używane dłużej, niż do czasu, w którym możliwa jest jeszcze ich ewentualna naprawa.